• Napközi

•  A napközi otthonban

A 2013/14-es tanévet a napközi otthonban szintén két csoporttal kezdtük, azaz kétszer 17 gyermekkel. Két csoportban dolgozunk, az első csoportban a legkisebbek, első és második osztályosok a második csoportban négy másodikos lány és a tőlük nagyobb gyerekek vannak.

1. osztály

16.Szűcs Karmen

17.Lakatos Nikoleta

Mi is a napközi célja?

Elsősorban segíteni a gyermeket vállaló szülőknek gyermekük nevelésében. Olyan korban élünk, amikor a megélhetés mindkét szülőtől áldozatokat követel. Sajnos egyre többen kénytelenek több műszakban dolgozni, így gyermekük nevelésére kevés idejük marad, hogy az iskolai feladatok ellenőrzéséről már ne is beszéljünk. Szeretnénk mindezt megkönnyíteni és legalább egy kis terhet levenni a kedves szülők válláról. Természetesen nem pótolhatjuk a rendszeres szülői ellenőrzést és számonkérést, de segítünk a gyermeknek beilleszkedni az iskolai rendszerességbe és a közösségbe is.

Hogyan telnek napjaink a napközi otthonban?

Napirend szerint dolgozunk, mely előírja a rendszeres mozgást, a friss levegőn való tartózkodást is. Közösen megyünk ebédre, ahol a gyermekek megtanulják a helyes terítés szabályait valamint azt is, hogyan kell viselkedniük az ebédlőben. Ebéd után rendszerint tanulunk, szerda kivételével, mikor a gyerekek nem kapnak írásbeli leckét. Ezen a napon van a munkára nevelés. Ilyenkor, ebéd után Rendszerint valamilyen kézműves foglalkozást végzünk. A munkára nevelésen kívül a kézügyesség fejlesztésére a gyerekeknek naponta nyílik lehetőségük. A lecke elkészítése után lehetőség van szabad foglalkozásra, ahol a gyerekek nagyon szívesen kifestőznek. Érdekes megfigyelni egy-egy kisgyereknél, hogyan fejlődik a kézügyessége, szépérzéke ha rendszeresen dolgozik a kifestőkkel. Színes filctollakat használunk sok színárnyalatban, hogy megtanulják az egyes árnyalatok használatát. Nagyon büszkék rá mikor sikerül egy képet úgy kifesteniük, hogy nincs benne hiba. Ebben az évben a nyári egyetemen Ritók Nóra képzésén vettem részt, aki arra tanított, milyen nagy eredményeket lehet elérni a kisgyerekekkel a kézműveskedéssel. Alkotni öröm, volt a képzés szlogenje és valóban, aki ezt megtapasztalja, annak a keze alól gyönyörű munkák kerülnek ki. Próbáltam ezen elv alapján dolgozni a gyerekekkel, nagyszerű munkákat készítettek, akik rászánták magukat a munkára.

Mit csinálunk még?

Bekapcsolódunk az iskolai rendezvényekbe úgy is mint közösség, pl. az egészséges életmód hetében, az egyéni alkotók mellett, mi is készítettünk  dióhéjból katicákat és nagyobb diókból kis teknősöket az iskola folyosóján lévő kiállításra. Volt aki örömmel csinált mindent, de akad olyan gyermek is, aki bármit megtett volna, hogy ne kelljen dolgoznia. Remélem a rendszeresség majd kicsit változtat ezen is.

Az egészséges életmód hetében kerül sor a szülők és gyerekek közös tornájára, a helyi tornateremben. Az utóbbi pár alkalommal zumba edzést tartunk, meglátásom szerint, főleg a lányos anyukák szívesen jönnek erre csemetéikkel

Most is sikeres zumba órát tudhatunk magunk után.

Ebben az iskolai évben a régi óvoda épületében lévő napközis osztály új arculatot kapott. Szeptember első hetében az egész alsó szintet kifestették, októberben a régi szekrények helyett másik szekrénysort kaptunk, mely sokkal szebbé, otthonosabbá varázsolta az osztályunkat. A falakról eltűntek  a régi képek, poszterek és új saját készítésű képekkel díszítettük osztálytermünket.

A székek, asztalok is megújultak, minden osztály külön kis hellyel rendelkezik. Úgy raktuk össze a székeket, hogy az azonos osztályból való gyerekek egy csapatban tudjanak dolgozni. Mindenkinek van saját asztala, melyre a neve is felkerült. Az asztalokon minden egyes csoportnak megvannak a rajzeszközei, ceruzák, filctollak, stb. Külön öltözővel rendelkezünk, ahol mindenkinek van saját szekrénye a személyes dolgai elhelyezésére. Nagyon örülünk ennek a változásnak, élvezzük az otthonos környezetben lévő játékot, tanulást.