• KOSSÁNYI NAPOK 2014

•             A szentpéteri Kossányi József Alapiskola és Óvoda jeles eseményei közé tartozik a névadójának, Kossányi József születésének 106. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségsorozat, melyre idén 2014. március 17. és 21. között került sor. Mint minden évben, idén is rendezvények és versenyek gazdag választéka tette emlékezetessé ezt a hetet.  Az ünnepi napok megnyitását és Kossányi József szobrának megkoszorúzását összekötötték történelmünk fontos eseményének felelevenítésével, az 1848. március 15-i forradalom ünneplésével. Az iskola alsó tagozatos tanulóinak látványos műsora, valamint a felső tagozatosok számára szervezett rendhagyó irodalomóra Dráfi Mátyás színművésszel, méltó kezdete volt az egész hetes megemlékezésnek.

Sokéves hagyomány, hogy különböző sportversenyek is gazdagítják az ünnepi hetet. Mind a tollaslabdaverseny, mind az asztalitenisz-verseny az évek folyamán egyre ismertebbé és népszerűbbé vált nemcsak a helybeli diákok számára, hanem a környező iskolák tanulói körében is. Idén nem csak a közvetlen régió iskolái, de a magyarországi testvériskolák – Hernád és Szombathely diákjai is eljöttek e jeles sportversenyekre. Természetesen a tanulókon kívül a mozgást, sportot kedvelő ifjúság, szülők és tanárok is nagy számban bekapcsolódtak a komoly párharccá alakult versengésbe.

A tollaslabdaverseny eredményei:

1. Csalava Zsuzsanna
          2. Téglás Anabela
          3. Varga Nikolett

Az asztalitenisz-versenyen 8 alapiskola 50 diákja vett részt, eredményei a következők:

Fiúk:

1.       Kovács Álmos, Eötvös utcai Alapiskola, Komárom

2.       Kajtár Nicolas, ZŠ Marcelová

3.       Varga Ádám, Pongrácz Ágoston Alapiskola, Negyed

4.       Patasi László, Pongrácz Ágoston Alapiskola, Negyed

Lányok:

1.       Kurczová Anna, ZŠ Marcelová

2.       Zsidek Erika, ZŠ Marcelová

3.       Hypská Viktória, Döme Károly Alapiskola és Óvoda, Izsa

4.       Németh Dóra, Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Szentpéter

Az ünnepi hét utolsó napja számos rendezvényt kínált kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Az alsó tagozatosok játékos vetélkedőn vettek részt, a felső tagozatosok számára viszont egy komolyabb műveltségi vetélkedő jelentett tartalmas szórakozást. Ebbe a sokrétű ismereteket igénylő versenybe 4 iskola 6 csapata kapcsolódott be. Az eredmények:

1.       Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda, Ógyalla

2.       Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Szentpéter

3.       Dunamocsi Alapiskola

4.       Katona Mihály Alapiskola, Búcs

A vetélkedőkön kívül sor került a Kossányi Szavalóversenyre is, mely az évek folyamán egyre nagyobb tömegeket megmozgató regionális versennyé nőtte ki magát. Idén már 7 iskola 58 tanulója szavalt nagy lelkesen e rangos rendezvényen. Az eredmények a következők:

I.kategória – vers:

III.kategória – próza:

1. Bukovszky Orsolya – Szentpéter
          2. Lacza Anikó – Perbete

A Kossányi-napok rendszeres kísérőrendezvénye a kiállítással egybekötött képzőművészeti verseny, mely szintén nagyon közkedvelt, főleg a fiatalabb tanulók és az óvodások körében. E verseny eredményei:

I.kategória – óvodások

1. Nyitnikék Óvoda – Perbete

2. Kossányi József AI és Óvoda – nagycsoport

3. Kossányi József AI és Óvoda – kiscsoport

II.kategória – iskolások

1. Tarczy Lajos AI – Hetény
          2. Hovany Dóra – Hetény
          3. Kossányi József AI és Óvoda – 4.osztály

Zsidek Lilla, Pavlik Klaudia – Kossányi J. AI és Óvoda, 1.osztály

A versenyek után a felső tagozatos diákok  egy érdekes történelmi előadást hallgathattak meg  Esterházy Jánosról dr.Molnár Imre magyarországi történész tolmácsolásában.

A délután az ünnepi műsor jegyében zajlott. Az iskola igazgatója, dr. Bukovszky János köszöntője és az iskola énekkarának előadása után a legkisebbek, az óvodások mutatkoztak be kedves kis műsorukkal, majd a felső tagozatosok lírai játéka következett. Ezután a magyarországi testvériskolák tanulói léptek fel. A hernádi Általános Iskola diákjainak szavalata után a szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola tanulóinak vidám jelenetén szórakozhatott a közönség, akik az ünnepi műsor keretében a délelőtt lezajlott szavalóverseny győztes produkcióit is meghallgathatták.

A résztvevők minden bizonnyal elégedettek lehettek e hét változatos rendezvényeivel, s mindannyian értékes, új ismeretekkel és maradandó élményekkel gazdagodtak.

Dr. Lacza Aranka