- Záverčná správa 2017-2018
- Záverečná správa 2016-2017
- Záverečná správa 2015/16 - ZŠ + MŠ
- Hodnotiaca správa MŠ - 2014-2015
- Vyhodnocovacia správa ZŠ 2013-14
- Plán práce 2013-14
- Vyhodnocovacia správa 2012/2013
- Iskola oktatási programja - ISCED1 (rövidített változat)
- Školský vzdelávací program - ISCED2 (skrátená verzia)
- Školský vzdelávací program - ISCED1 (skrátená verzia)
- Výchovný program ŠKD
- ISCED1
- ISCED2
- Eggyüttműködési megállapodás - Hernádi Általános iskola
Školský vzdelávací program - ISCED1 (skrátená verzia)
"Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý. "
SENECA
Ako základná škola sa snažíme všestranne rozvíjať osobnosť žiaka. Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy.
Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného motivovať sa k celoživotnému vzdelávaniu.
Dosiahnuť na našej škole zvýšenie gramotnosti žiakov v oblasti IKT.
Zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov.
Formovať u žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie.
Vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov.
V spolupráci s rodičmi zo žiakov vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
Silné stránky školy :
- pestrá školská i mimoškolská a krúžková činnosť,
- realizácia viacerých aktivít,
- integrácia žiakov so špeciálnymi pedagogickými potrebami,
- zapojenie a úspešnosť žiakov v rôznych súťažiach,
- priebežné zlepšovanie materiálnych podmienok školy,
- stopercentná kvalifikovanosť a odbornosť pedagogických pracovníkov na ročníkoch 1-4 okrem cudzích jazykov,
- možnosť navštevovať UŠ priamo v škole – hra na klavíri, výtvarné umenie,
- dobre vybavená školská knižnica s kvalifikovanou zamestnankyňou,
- dobré podmienky pre rozvoj osobnosti žiakov,
- integrácia IKT,
- PC - gramotnosť učiteľov,
- spolupráca so zriaďovateľom a MŠ,
- integrácia ekologickej výchovy – triedenie odpadu,
- počítačová gramotnosť žiakov.
Podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky, samostatné a tímové projekty, dlhodobé samostatné práce.
Dôraz je kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Využívame IKT vo vyučovaní. Chceme si všímať talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva.
Dôležitým odporúčaním do budúceho šk. roka je pre nás potreba orientácie na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slabo prospievajúcich, pre zvýšenie ich vnútornej motivácie.
V ročníkoch 1-4 sa každoročne vyskytnú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Zabezpečíme im individuálny prístup, sú integrovaní do bežnej triedy.
- individuálny výchovno-vzdelávací program vypracuje vyučujúci po konzultácii so špeciálnym pedagógom a so zákonným zástupcom,
- hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov – podľa metodických pokynov číslo CD-2004-12003/23597/1:095 zo dňa 31.8.2004.
Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia v spolupráci s prevádzkovateľom zabezpečíme výhody pri stravovaní, a pri nákupe školských pomôcok. Na zabezpečenie materiálnych potrieb na tieto výhody využívame pomoc nadácií.
Žiakom s nadaním poskytujeme materiálne zabezpečenie pre vzdelávanie (špeciálne učebnice, encyklopédie, učebné pomôcky, výpočtovú a rozmnožovaciu techniku a pod.), prácu v špeciálnych krúžkoch – matematický, logické hry, dramatický, športový, výtvarný, hudobný.
Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiaka v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Okrem sumárnych výsledkov sa sústredíme na rozpracovanie formatívneho hodnotenia výsledkov žiakov formou hodnotiaceho portfólia.
Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania. Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Hodnotenie žiakov prebieha na základe § 55 školského zákona. Hodnotenie môže byť nasledovné:
- slovné hodnotenie
- klasifikácia
- kombinácia slovného hodnotenia a klasifikácie
Neklasifikované predmety sú nasledovné: výtvarná výchova, hudobná výchova, občianska výchova, telesná výchova, náboženská výchova, etika
Prospech v jednotlivých predmetoch sa klasifikuje nasledovne:
- výborný – kitűnő (1)
- chválitebný – dicséretes (2)
- dobrý – jó (3)
- dostatočný – elégséges (4)
- nedostatočný – elégtelen (5)
Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
- veľmi dobré (1)
- uspokojivé (2)
- menej uspokojivé (3)
- neuspokojivé (4)
Na konci prvého štvrťroka a na konci tretieho štvrťroka dostanú žiaci hodnotenie vo forme odpisu z katalógového listu, na ktorom je klasifikácia na základe vyššie uvedených kritérií v číselnej forme.
Výsledná klasifikácia na vysvedčení vzniká na základe minimálne troch priebežných klasifikácií a na základe celoročného výkonu žiaka. Ak sa výsledná klasifikačná známka výrazne líši od aritmetického priemeru známok získaných počas školského roka, vyučujúci je povinný to odôvodniť na klasifikačnej pedagogickej porade.
Slovenský jazyk na 1. stupni ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským
Ciele učebného predmetu:
Výchovno-vzdelávací proces sa má zamerať na dosahovanie praktických komunikatívnych cieľov v rozvíjaní rečových zručností v počúvaní s porozumením a v hovorení. Žiaci sa majú naučiť v rámci slovnej zásoby názvy reálií z najbližšieho okolia, základné osobné údaje, spoločenské komunikatívne zvraty a nevyhnutné situačné konverzačné prejavy.
Vo vyučovacom procese sa od začiatku používa direktná metóda (vo výnimočných prípadoch čiastočne redukovaná direktná metóda), čím sa používanie materinského jazyka maximálne obmedzuje.
Slovná zásoba (lexikálne minimum) tvorí v každom ročníku okolo 150 - 200 účelne vybraných slov, ktoré predstavujú pomenovaciu zložku komunikatívneho aktu a sú z hľadiska vytýčeného cieľa, t.j. v základných hovorových situáciách najpotrebnejšie. Má sa podávať v živom kontexte, v malých dávkach, aby mal nový výraz kľúčové postavenie.
Spôsob zoznámenia žiaka s novým výrazom sa riadi podľa určitej metódy a intenzity precvičovania.
Cieľom vyučovania slovenského jazyka na 1.stupni je dosiahnuť taký stupeň rozvoja komunikatívnych zručností žiakov v rámci predpísaného učiva, aby:
- vedeli samostatne aplikovať osvojené rečové zručnosti v štandardných i v obdobných komunikatívnych situáciách (v súlade s tematickým a jazykovým minimom);
- vedeli samostatne odpovedať na otázky a aj sami vedeli tvoriť jednoduché otázky;
- vedeli sa správne a pomerne rýchlo orientovať v rečových informáciách a vedeli ich rečovo správne interpretovať;
- vedeli správne reagovať na partnerovu repliku;
- vedeli samostatne opísať známy obrázok alebo situáciu;
- vedeli formulovať hlásenie, prosbu, ospravedlnenie, poďakovanie;
- vedeli aktívne a správne využiť osvojenú slovnú zásobu;
- sa priblížili správnej spisovnej výslovnosti.
Maďarský jazyk a literatúra na 1. stupni základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským
Ciele učebného predmetu
Vyučovací predmet maďarský jazyk a literatúra má v systéme školského vzdelávania na 1. stupni základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským centrálne postavenie, pretože vytvára predpoklady na zvládnutie ostatných vyučovacích predmetov.
Maďarský jazyk na 1. stupni zahŕňa jazykovú zložku, slohovú zložku a písanie.
Jazyková a slohová zložka nie sú vzájomne oddeľované, ale tvoria integrálnu súčasť vyučovania materinského jazyka (v osnovách sú formálne vyčlenené kvôli prehľadnosti).
Písanie je organicky spojené s jazykovou a slohovou zložkou. V 1. ročníku sa vyučuje súbežne s čítaním a literárnou výchovou. Pre nácvik, upevňovanie a zmechanizovanie písomných návykov žiakov nie je určená časová dotácia, lebo je to v kompetencii učiteľa. Treba však dbať na to, aby písanie bolo zakomponované do vyučovania v súlade s preberaným jazykovým učivom.
Pri tematických celkoch sa neuvádza časová dotácia. Učiteľ je kompetentný určovať a upravovať si dotáciu hodín podľa podmienok v danej triede.
Učebné osnovy sú rámcové, obsahujú učivo daného ročníka.
V 1. ročníku zvýšili sme počet hodín zo 5 na 7, na prehĺbenie vedomostí.
Cieľom vyučovania maďarského jazyka na 1. stupni základnej školy je:
- Položenie základov komunikačných zručností žiakov.
- Osvojenie si a zmechanizovanie návykov správneho a estetického písania, t.j. získanie kvalitných ortografických návykov a zručností.
- Zvládnutie základov pravopisnej a výslovnostnej normy.
- Pestovanie lásky a úcty k materinskému jazyku.
- Žiaci sa učia správne, čitateľne, esteticky a primerane rýchlo písať. Osvojujú si techniku písania a cvičia sa v nej.
- Osvojujú si výslovnostnú normu, cvičia sa v správnej artikulácii a v správnej výslovnosti pri asimilácii. Učia sa ústne realizovať text aj s uplatnením suprasegmentálnych javov.
- Osvojujú si základy pravopisnej normy ( veľké začiatočné písmená, diakritické a interpunkčné znamienka, atď.), učia sa rozoznávať a používať správne slová/tvary slov, slovesné väzby.
- Učia sa analyzovať text, vyhľadávať jazykové javy, triediť ich, vyhodnocovať a postupne zatrieďovať do systému.
- Získavajú základné poznatky o význame základných lingvistických pojmov.
- Učia sa orientovať v jazykových príručkách.
- Učia sa reprodukovať text (doslovne, podrobne, stručne) a cvičia sa v uplatňovaní prebratých jazykových javov pri tvorbe vlastných textov, v ústnej a sčasti aj písomnej podobe. Tvoria vlastné texty zodpovedajúce komunikatívnemu zámeru.
- Cvičia sa v tvorení kultivovaných jazykových prejavov s dôrazom na rozoznávanie a používanie štylisticky primeraných prostriedkov. Pri písomnej oprave (korekcii) chýb sa učia používať základné korektorské (opravné) značky.
Matematika
Ciele učebného predmetu:
Odhalenie súvislostí medzi číslami podľa názoru aj na základe textu. Chápanie sčítania a odčítania predmetnou činnosťou a na základe textu.
Formovanie zovšeobecňovacej schopnosti a schopnosti riešenia matematických problémov. Rozvíjať pamäť, húževnatosť a vytrvalosť. Práca vo dvojici a v tíme.
Postupné budovanie priestorovej predstavivosti a orientácie v rovine a v priestore.
Spoznanie vnímateľných vlastností telies, rozlíšenie odlišných vlastností ukázaním, výberom usporiadaním, slovne.
Získanie prvých zručností v narábaní s rysovacími potrebami.
Vzbudenie záujmu žiakov o matematické činnosti prostredníctvom matematických hier.
Ukázať význam použitia tabuliek, diagramov.
Spoznávanie čísiel a množstva prostredníctvom hry
Kreatívna tvorba pomocou geometrických tvarov
Rozvíjanie presnosti
Rozvíjanie vytrvalosti
Rozvíjanie pozorovacej schopnosti
V 1.ročníku zvýšili sme počet hodín zo 4 na 5 z dôvodu prehĺbenia vedomostí.
Prírodoveda
Ciele predmetu
Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne schopné orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľ je možné bližšie špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:
− spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímaniu pozorovaných javov ako častí komplexného celku prírody.
− rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
− rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané informácie objektívne.
− opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných pozorovaním.
− rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
− nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
− tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné javy a existenciu.
− uvedomeniu si potreby prírodu chrániť a k aktívnemu zapojeniu sa do
efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
− poznaniu fungovania ľudského tela, k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho
aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu.
Hudobná výchova
V 1. ročníku ZŠ hudobná výchova nadväzuje na preprimárne vzdelávanie, preto osvedčeným médiom pedagogického procesu je hra na primeranej mentálnej úrovni žiaka. Zámerom hudobno-výchovnej práce je zapojiť každého žiaka do hudobných aktivít. Uplatňujú sa všetky druhy hudobných činností, z ktorých dominujú spevácke a hudobno-pohybové. Kladieme dôraz na hudobné zážitky, ktorých prameňom je v prvom rade hudba a proces sebarealizácie, pocit úspešnosti. Prostredníctvom hry s hudbou a jej prvkami prehlbujeme počiatočný spontánny záujem o hudbu a hudobné prejavy tak, aby vnímanie hudby a hudobné aktivity prinášali radosť a aj určitý relax, uvoľnenie. Usilujeme sa o to, aby sme žiakom poskytovali optimálne podnety pre ich hudobnú aktivitu, preto striedame rôzne hudobné činnosti, uprednostňujeme zážitkové a skúsenostné metódy, metódu hrania rol, hrové formy pri získavaní hudobných skúseností, riadené objavovanie hudby. Je žiaduce, aby každá vyučovacia hodina mala svoj cieľ, k splneniu ktorého smeruje každá činnosť žiakov a usmerňujúca práca učiteľa. Takýto postup vylučuje izolovanosť hudobných činností a je predpokladom systematickej hudobno-výchovnej práce.
Prostredníctvom
- poznania a precítenej interpretácie slovenských ľudových piesní, pochopením úlohy ľudovej
piesne v živote človeka, poznania a interpretácie detských riekaniek, ľudových piesní
a počúvaním ich úprav pre detský zbor a klavír postupne si osvojiť hudobný materinský jazyk
a takto prispieť k formovaniu kultúrnych kompetencií žiakov,
- poznania slovenského zvykoslovia, vlasteneckých piesní, umeleckého spracovania ľudových piesní hudobnými skladateľmi, minulej a súčasnej podoby ľudových piesní získať základy národnej identity a vlastenectva,
- postupného poznávania umeleckých artefaktov ich chápať ako prirodzenú súčasť svojho života.
Telesná výchova
Ciele telesnej výchovy v primárnej edukácii vychádzajú zo všeobecných cieľov vzdelávacej
oblasti „Zdravie a pohyb“ platných pre celú školskú telesnú výchovu a zároveň postupné
plnenie cieľov primárnej edukácii prispieva k naplneniu týchto všeobecných cieľov.
Ciele predmetu
• stimulovať reč a myslenie počas telovýchovných činností,
• podporovať procesy sebapoznávania a sebakontroly pri aktívnej pohybovej činnosti,
• podporovať aktivitu, fantáziu a kreativitu žiakov pri pohybových aktivitách,
• formovať pozitívny vzťah k telesnej výchove, pohybovým aktivitám, športu,
• kultivovať pohybový prejav s akcentom na správne držanie tela,
• podporovať vytváranie optimálneho rozvoja zdravotne orientovanej zdatnosti,
• podporovať získavanie poznatkov o otázkach vplyvu pohybu na zdravie,
• uplatňovať zásady hygieny a bezpečnosti pri pohybovej činnosti.
Hlavným cieľom telesnej výchovy v primárnej edukácii je pozitívna stimulácia vývinu
kultúrne gramotnej osobnosti prostredníctvom pohybu s akcentom na zdravotne orientovanú
zdatnosť a radostné prežívanie pohybovej činnosti.
Ciele predmetu:
Vzdelávanie v tejto oblasti smeruje k vytváraniu a rozvíjaniu kľúčových kompetencií žiakov tým, že vede žiakov k:
· pozitívnemu vzťahu k práci a k zodpovednosti za kvalitu svojich i spoločných výsledkov práce
· osvojeniu základných pracovných zručností a návykov v rôznych pracovných oblastiach, k organizácii a plánovaniu práce a k používaniu vhodných nástrojov, náradia a pomôcok pri práci i v bežnom živote
· vytrvalosti a sústavnosti pri plnení zadaných úloh, k uplatňovaniu tvorivosti a vlastných nápadov pri pracovnej činnosti a k vynakladaniu úsilia na dosiahnutie kvalitného výsledku
· poznaniu, že technika ako významná súčasť ľudskej kultúry je vždy úzko spojená s pracovnou činnosťou človeka
· autentickému a objektívnemu poznávaniu okolitého sveta, k potrebnej sebadôvere, k novému postoju a hodnotám vo vzťahu k práci človeka, technike a životnému prostrediu
- chápaniu práce a pracovnej činnosti ako príležitosti na sebarealizáciu, sebavzdelávaniu a rozvíjaniu podnikateľského myslenia
· orientácii v rôznych odboroch ľudskej činnosti, formách fyzickej a duševnej práce a k osvojeniu potrebných poznatkov a zručností významných pre možnosť uplatnenia sa, pre voľbu vlastného profesijného zamerania a pre ďalšiu životnú a profesijnú orientáciu
Výtvarná výchova
Ciele predmetu:
je prostredníctvom autentických skúseností získaných z výtvarných činností, nadväzujúcich na detský spontánny výtvarný prejav, rozvíjať manuálne zručnosti (nástroj, technika, materiál, proces), duševné spôsobilosti (predstavivosť, fantázia, tvorivosť), vedomosti (poznávanie javov, predmetov a vzťahov prostredníctvom ich výtvarného vyjadrovania) a postoje (formovanie si vlastného názoru, prístupu a vkusu).
Informatická výchova
Charakteristika predmetu
Informatika má dôležité postavenie vo vzdelávaní, pretože podobne ako matematika rozvíja
myslenie žiakov, ich schopnosť analyzovať a syntetizovať, zovšeobecňovať, hľadať vhodné
stratégie riešenia problémov a overovať ich v praxi. Vedie k presnému vyjadrovaniu
myšlienok a postupov a ich zaznamenaniu vo formálnych zápisoch, ktoré slúžia ako
všeobecný prostriedok komunikácie. Na 1. stupni ZŠ sa budujú základy predmetu
informatika a preto sa názov predmetu prispôsobil na informatická výchova.
Poslaním vyučovania informatiky/informatickej výchovy je viesť žiakov k pochopeniu
základných pojmov, postupov a techník používaných pri práci s údajmi a toku informácií v
počítačových systémoch.
Ciele predmetu informatická výchova na 1. stupni ZŠ
Zoznámenie sa s počítačom a možnosťami jeho využitia v každodennom živote.
Získať základné, veku primerané zručnosti v používaní počítača.
V rámci medzipredmetových vzťahov si žiaci pomocou rôznych aplikácií precvičujú základné učivo z matematiky, slovenského a cudzieho jazyka.
Získavajú vedomosti za podpory edukačných programov z prírodovedy a vlastivedy.
Rozvíjajú svoju tvorivosť a estetické cítenia v rôznych grafických editoroch.
Voliteľné predmety
Cudzí jazyk- Anglický jazyk
Ciele:
Rozvíjanie slovnej zásoby
Vytváranie pozitívneho postoja k cudzím jazykom
Pochopenie potreby učiť sa cudzí jazyk
Správna výslovnosť
Tvorenie jednoduchých viet
Tvorenie otázok
Precvičovanie doterajších poznatkov
- slovné hodnotenie